تبلت‌ها در سال‌های اولیه، دستگا‌ه‌هایی بودند که تفاوت‌های چشم‌گیری با  گوشی‌های هوشمند داشتند و اصلی‌ترین تفاوت مستقیما به ابعاد مربوط می‌شد.  طی چند سال اخیر مرز بین تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند کمرنگ‌تر‌ شده است و  امروزه گوشی‌هایی عرضه شده‌اند که ابعاد بزرگی دارند.

هم‌زمان  تبلت‌ها نیز متحول شده‌اند. درحالی‌که قبلا طراحی حاشیه‌دار و ضخیم در بین  اکثر تبلت‌ها به‌ چشم می‌خورد، تبلت‌های امروزی به ظاهر مدرن‌تری مزین  هستند، دوربین قوی‌تری نسبت ‌به قبل دارند، رابط کاربری‌شان بهینه‌تر شده  است و به‌طور کلی، رنگ و بوی کاربردی‌تری پیدا کرده‌اند.

شرکت‌های  فعال در بازار تبلت برای محبوب ‌نگه‌‌داشتن این دسته از دستگاه‌های  الکترونیکی، ویژگی‌های خاصی به آن‌ها اضافه می‌کنند تا مشتریان تمایل  بیشتری به تهیه‌ی تبلت نشان دهند. با وجود انتخاب‌های بسیار زیاد از کجا  باید فهمید کدام‌یک از تبلت‌ها، بهترین انتخاب برای ما است؟ آیا الزاما  تبلتی گران‌قیمت و بالا رده نیاز داریم یا تبلت‌های ارزان‌قیمت نیز  می‌توانند از پس کارهای مورد نظر ما بربیایند؟ 

تولد تبلت‌ها به آغاز  فروش در خور توجه آیپد اپل پیوند خورد و اولین‌ بار این شرکت کوپرتینویی  بود که بازار تبلت‌ها را رونق بخشید. اکنون پس از گذر سال‌ها، آیپد رقبای  باکیفیتی در مقابل خود می‌بیند و اپل نیز در پی اثبات مداوم ضروری بودن  آیپد برای کاربرها است.

بازار تبلت در حال حاضر تحت سلطه‌ی  بی‌چون‌و‌چرای آیپدهای اپل قرار دارد و کسی نمی‌تواند این موضوع را کتمان  کند. بااین‌حال آیپدهای اپل گران‌قیمت هستند (به‌خصوص در بازار ایران) و به  ‌همین دلیل افراد زیادی پیدا می‌شوند که به تبلت‌های اندرویدی توجه نشان  دهد. این گفته به ‌معنی بی‌کیفیت ‌بودن تبلت‌های اندرویدی نیست. تبلت‌های  اندرویدی نیز قابلیت‌های برجسته‌ای دارند.

در ابتدا و سال‌های ۲۰۱۱ یا ۲۰۱۲ پس از معرفی آیپد، شرکت‌های مختلف سعی  کردند با تولید تبلت‌هایی در اندازه‌ی هفت اینچ، کاربران را به سمت خود  بکشانند؛ اما فروش این دسته از تبلت‌ها پس از مدتی از تب و تاب افتاد و  اکنون دوباره تبلت‌های بزرگ‌تر از هشت اینچ رونق بسیاری گرفته‌اند.

پیش  از انجام هر کار، باید مشخص کنید که آیا واقعا به تبلت نیاز دارید یا نه.  معیارهای زیادی برای بررسی وجود دارند و هر کاربر ممکن است یک ‌سری معیار  شخصی داشته باشد. بااین‌حال به‌طور کلی اگر به تماشای فیلم و سریال و  محتوای ویدئویی علاقه‌ی بسیار زیادی دارید، کتاب الکترونیکی می‌خوانید،  تمایل دارید در رخت‌خواب وب‌گردی کنید و برای فصل تعطیلات یا در مواقع  بیکاری به دستگاهی کاربردی نیازمند هستید، سراغ خرید تبلت بروید.

نکته‌ مهم: در این مقاله به تشریح عمومی تبلت‌ها، مشخصه‌ها، سیستم‌عامل، برند‌های  سازنده و تفاوت رده‌ محصولات مختلف با یکدیگر پرداخته شده است تا با این  دستگاه‌ها و نکاتی که پیش از خرید باید بدانید بیشتر آشنا شوید. اگر صرفا  به‌ دنبال آشنایی با محصولات مناسب بازار و انتخاب‌های موجود در بازه‌‌های  قیمتی مختلف هستید.