می‌دانید چند نوع گلس گوشی گوشی داریم؟  در این مقاله می‌توانید به راحتی انواع گلس گوشی و قابلیت‌ها و تفاوت‌های  گلس‌ها را بخوانید و هر کدام را بیشتر و بهتر بشناسید. در ادامه به 2 مورد  را معرفی کرده‌ایم. 


گلس‌ گوشی موبایل PET Film

گلس گوشی موبایل PET که مخفف عبارت “polyethylene terephthalate” است،  نوعی پلاستیک می‌باشد که بسته به کاربردشان در انواع مختلف وجود دارند. یک  سمت این نوع گلس‌ها از ماده پلی‌استر همراه با لایه پوششی مات ضد خش و سمت  دیگر آن‌ها از سیلیکون چسبنده ساخته شده‌ است. آن دسته از گلس‌های محافظ  صفحه نمایش PET که کیفیت بالایی دارند، باعث شفافیت نمایشگر شده و یک لایه  ضد خش کاربردی به صفحه‌ نمایش اضافه می‌کنند؛ اما این نکته نیز قابل ذکر  است که این گلس‌ها تاثیر چندانی در محافظت از گوشی همراه ندارند. همچنین  این نکته را نیز به یاد داشته‌ باشید که اثر ضد خش بودن این گلس‌ها به‌  خوبی گلس‌های شیشه‌ای Gorilla نیست؛ زیرا که گلس‌های PET تنها برای جلوگیری  از به‌ جا ماندن اثر انگشت، خط و خش سکه و کلید روی صفحه‌ نمایش به‌کار  می‌روند. یک نکته منفی که می‌توان برای این گلس‌ها برشمرد جنس پلاستیک  آن‌هاست که در اثر تابش نور خورشید و چربی دست کاربر، رنگشان تغییر می‌کند  که این پدیده تاثیر منفی قابل‌ توجهی در زیبایی گلس دارد.و در آخر لازم است بدانید که این گلس‌ها با قیمت ارزان در بازار موجود  هستند. بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که گوشی قدیمی یا ارزان‌ قیمت  دارید و به‌ دنبال گلسی با قیمت ارزان می‌گردید، به شما خرید گلس‌ محافط  صفحه نمایش PET را پیشنهاد می‌دهیم. اگر چه مهم نیست چه برندی از این نوع  گلس را خریداری کنید؛ اما با این وجود، برندهای مطرح و شناخته شده شانس  فروش بیشتری دارند. زیرا که این برندها گلس‌هایی تولید می‌کنند که  کناره‌های محکمی دارند و در نتیجه به‌ آسانی و با هر پیشامد ناخواسته‌ای از  روی صفحه‌نمایش جدا نمی‌شوند. 

گلس گوشی موبایل TPU 

دومین نوع گلسی که قصد داریم به شرح ویژگی‌های آن بپردازیم، گلس TPU که  مخفف عبارت “thermoplastic polyreuthane” می‌باشد است. این نوع پلاستیک که  استفاده از آن‌ها در حال افزایش است، ویژگی‌هایی از قبیل ضد خش، ضد چربی،  حالت ارتجاعی و سختی بیشتر دارد. از آن‌جا که ماده‌ای که در این نوع گلس  به‌‌ کار رفته خاصیت ارتجاعی از خود نشان می‌دهد، این گلس تا حدود کمی  توانایی بهبود خود را دارد. این توانایی به این معنا است که بعد از وارد  شدن خط و خش‌های غیر شدید اغلب ترکیب و سلامت گلس حفظ شود.

به گفته یکی از سازندگان، مواد به‌ کار رفته در این نوع گلس‌ها کاربرد  بسیاری در محافظت از گلس در برابر جت‌های جنگنده دارند. همان‌طور که  می‌دانید، این نوع محافظ‌های صفحه سرشار از نوارهای محافظتی تشکیل‌ شده از  ماده پلی‌اورتان هستند که به منظور ” حفاظت از گلس در برابر لبه‌های پیشرو  هواپیما و آسیاب‌بادی” نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. با صرف هزینه بیشتر، مطمئنا گلس‌ محافظ صفحه نمایش TPU گزینه‌های بهتری  نسبت به گلس محافظ PET خواهند بود؛ زیرا که گلس محافظ صفحه نمایش TPU تاثیر  محافظتی بالاتری دارد و لمس آن‌ها به هنگام قرار گرفتن بر روی نمایشگر  تجربه بهتری خواهد بود.

گلس‌ گوشی موبایل حرارت دیده

حال می‌خواهیم به بررسی آخرین نوع محافظ‌های صفحه‌نمایش که گلس‌های حرارت دیده نام دارد بپردازیم. بدون تردید خرید گلس‌ گوشی موبایل حرارت دیده بهترین پیشنهادی است که می‌توانید برای محافظت از صفحه  نمایش خود اتخاذ کنید؛ زیرا از بهترین مواد اولیه در ساخت این نوع گلس به‌  کار برده‌ شده که موجب افزایش کیفیت این محافظ صفحه نمایش‌ها شده است.  انواع محافظ‌ صفحه‌ نمایش حرارت دیده از چندین لایه تشکیل شده‌اند؛ به‌طوری  که از یک لایه جذب کننده شوک سیلیکونی در انتهای لایه‌ها و سپس از یک لایه  PET Film و یک لایه چسب شفاف برای چسباندن این دو لایه با دو لایه بعدی  یعنی لایه شیشه حرارت‌ دیده و یک لایه پوشش اولفوبیک (چربی‌گریز) تشکیل  شده‌اند. تمامی قابلیت‌های این گلس از جمله ضد خش، ضد چربی بودن و محافظت  در برابر ضربه در ورقه‌ای به ضخامت 0.4 میلی‌متر جمع‌آوری شده که نصب آن  به‌ مراتب راحت‌تر از گلس‌های TPU و PET می‌باشد. خرید گلس نیلکین برای کاربرانی که به دنبال گلسی با این ویژگی هستند گزینه مناسبی می‌باشد.لازم است بدانید که گلس‌های حرارت دیده نسبت به گلس‌های رقیب خود، از هر  جنبه برتری دارند؛ زیرا که این نوع گلس‌ها نور را به‌ خوبی انتقال می‌دهند و  باعث شفافیت بیشتر صفحه‌ نمایش می‌شوند. همچنین این گلس‌ها اثر ضد انعکاسی  نور دارند و شدت نور تابشی را کاهش می‌دهند. پوشش اولفوبیکی که در این  گلس‌ها به‌کار رفته باعث شده تا جذب اثر انگشت بر روی آن کمتر شود. برخلاف  شیشه‌های Gorilla Glass 3، گلس گوشی موبایل حرارت دیده در مقابل اثر خاک  نیز مقاومت دارد که باعث شده افرادی که دائما به ساحل می‌روند، به‌راحتی  بتوانند از این نوع گلس‌ها استفاده کنند. حال می‌خواهیم این گلس‌ها را از  حیث محافظت در برابر ضربه بررسی کنیم. گلس‌های حرارت‌دیده با نرخ سختی مواد  8H و 9H به بازار عرضه شده‌اند که این نرخ به این معناست که این گلس‌ها  سختی لازم را برای محافظت در برابر هر نوع خراشی را دارند. از آنجا که این  گلس‌ها شیشه فشرده شده هستند، در صورتی که قطرات زیادی روی آن‌ها ریخته  شود، محافظ کاملا صدمه خواهد دید و به تکه‌های ریز شکسته خواهد شد. و به  عنوان نکته آخر در ارتباط با این دسته از گلس‌ها باید بگوییم که گلس‌های  حرارت دیده با توجه به مزیت‌هایی که دارند و در واقع همان‌طور که انتظار  می‌رود قیمت بالایی نیز دارند که برای دستگاه‌های هوشمند گران قیمت‌تان  می‌تواند بهترین گزینه باشد.

روش‌های نصب خشک و مرطوب گلس گوشی موبایل

برای نصب هر یک از این انواع گلس‌، دو متد مختلف وجود دارد که شامل مرطوب و خشک می‌شود که این متد در جعبه مخصوص گلس مشخص شده‌ است.روش خشک به این صورت است که گلس با استفاده از الکتریسیته ساکن به  صفحه‌نمایش می‌چسبد. همانطور که می‌بینید در این روش از هیچ نوع چسبی  استفاده نشده‌ است. برای چسباندن گلس مورد نظر، باید نمایشگر خود را عاری  از هر گونه گرد و خاک کنید. ابتدا باید صفحه‌ نمایش گوشی موبایل خود را  کاملا تمیز کنید؛ سپس گلس را در جای صحیح خود قرار دهید و آن را بچسبانید.  مزیتی که می‌توان برای گلس‌های خشک برشمرد این است که به هنگام قرار دادن  اشتباه این گلس‌ها و در صورت نفوذ گرد و خاک، به‌راحتی می‌توان آن‌ را از  محل خود درآورد و بار دیگر به‌دقت در محل اصلی خود قرار داد.و اما در روش مرطوب باید مایعی را به زیر گلس اسپری کنید. حال شما موظف  هستید گلس مرطوب پلاستیکی را با دقت کامل در محل اصلی خود قرار دهید. در  این مرحله اضافه کردن مایع باعث سنگینی گلس و در نتیجه لیز خوردن آن روی  صفحه‌ نمایش می‌شود که قرار دادن گلس را بر روی نمایشگر با مشکل روبه‌رو  خواهد کرد. اما با وجود مشکل ذکرشده، نصب گلس‌های مرطوب راحت‌تر است؛ زیرا  که باعث تشکیل حباب در زیر گلس و نفوذ گرد و خاک به زیر گلس نمی‌شود.  نکته‌ای که باید به هنگام امتحان هر باره این روش در نظر داشته باشید این  است که برای قرار دادن گلس باید از اسپری مرطوب کننده استفاده کنید.روش نصب گلس خمیده روی گوشی را هم از دست ندهید. یک آموزش ویدیویی که به شما کمک می‌کند راحت‌تر انواع گلس را روی گوشی‌تان نصب کنید. 

سایر مدل‌های گلس مخصوص گوشی‌ها

مدل‌های مختلف گلس هم برای برندهای مختلف عرضه شده‌اند که می‌توانید  برای گوشی‌تان انتخاب کنید. می‌توانید با کلیک روی هر کدام از این لینک‌ها  در مورد این گلس‌ها که نسبتا جدید هستند اطلاعات کاملی پیدا کنید. 

  • گلس سرامیکی چیست؟
  • گلس نانو مایع چیست؟
  • آشنایی با بهترین مارک گلس سامسونگ

علاوه بر جنس موارد دیگری هم در انتخاب گلس دخالت دارند. مثلا اگر  می‌خواهید برای صفحه نمایش گوشی‌تان که خمیده است گلس انتخاب کنید گلس تخت  گزینه مناسبی نیست به همین دلیل باید سراغ گلس‌های دو و نیم بعدی و یا سه  بعدی بروید. در اینجا در مورد تفاوت گلس 2.5D و 3D و 5D و 11D صحبت کرده‌ایم.